July 6, 2009 - 10:48 AMT
MG OSCE Co-Chairs will arrive in Yerevan on July 8, US mediator Matthew Bryza told a PanARMENIAN.Net reporter.
The visit aims at preparing for oncoming meeting between RA and Azeri Presidents due on July 17-19 in Moscow. According to Bryza, the parties continue with active work towards NKR conflict settlement. "We hope the next Presidential meeting in Moscow will be a constructive one," the US diplomat noted. The mediators will next visit Baku.
Previous meetings between Sargsyan and Aliev took place on July 4 in St. Petersburg and May 7 in Prague. First negotiations were held on July 6, 2008 in St. Petersburg, followed by talks in November 2008 in Moscow and January 28, 2009 in Zurich.