July 6, 2009 - 17:36 AMT
Upon the initiative of Hay Dat Central Office, Stepanakert will host an all-Armenian conference devoted to Armenian-Turkish ties and Karabakh conflict settlement. The event is due on July 10-11, Head of Hay Dat office Kiro Manoyan told journalists in Yerevan. "We decided to organize the conference considering Armenian society's concerns over Armenian-Turkish normalization talks and Karabakh settlement. Besides, the event will be a good opportunity for Stepanakert to introduce its position on the negotiation process," Manoyan stressed.
The conference, according to him, will be attended by about 120 participants from 20 states. The two days of the conference will be devoted to discussions and speeches of public and political figures. At the end, participants will submit their conclusion. "The conference takes place under the aegis of NKR Presdient Bako Sahakyan and the financial support of 'Pyunik' foundation. A representative from RA Foreign Ministry and parliamentary factions are also invited to participate in the event," Manoyan stated.