July 16, 2009 - 14:37 AMT
No extraordinary developments are expected of upcoming meeting between Armenian and Azeri Presidents, said Sergey Mikheev, Vice President of Russian Centre for Political Technologies. Moscow, according to him, simply allows parties to meet together and discuss ways of solution, but it cannot impose anything on them.
"Azerbaijan and Armenia are sovereign countries just like Russia and United States. None of us is allowed to force regional countries into signing peace agreement or threaten them with sanctions. Such approach is unfeasible and unserious. Parties themselves should reach agreement; we can only support them in their efforts," Russian expert noted, adding that the West will not permit of any war in the region after declaring of its intention to launch Nabucco project.
To the question whether Azerbaijan will express desire to restore its territorial integrity through military operations, Mikheev answered, "We know that Azerbaijan is getting armed by purchasing arms from United States, Russia, Israel and other countries, but its not a way out of the situation. Parties had better conduct talks instead of waging war which may complicate the geopolitical situation in the region. So, neither Russia nor the West will permit of any war here. That's why, I see no alternative to negotiations," he stressed.