July 16, 2009 - 15:37 AMT
Madrid principles propose not only the principal ways of settling Karabakh conflict but also very important steps to be undertaken by parties, said Stepan Grigoryan, board chairman of Analytical Center on Globalization and Regional Cooperation. "Madrid principles contain new elements, such as the principle of equality among nations. The basic clauses envisage such steps as determining Kharabakh's interim status, withdrawing forces and returning refugees," Armenian expert noted.
In the meantime, Mr. Grigoryan introduced the positive and negative aspects of Madrid principles. "The positive aspect is that negotiation process was resumed after two years' silence. What we were following in the past were meetings rather than negotiations," the expert said, adding that Armenian and Azeri Presidents will touch upon more serious issues such as enhancing measures of trust.
Another positive pro-Armenian phenomenon, according to the expert, was Turkish President Abdullah Gul's statement concerning the right of South Cyprus people to determine their status through referendum. "Turkish leader's statement coincided with the recent progress in Karabakh process, and Armenian side should take advantage of that." Grigoryan noted.
Touching upon negative aspects, Mr. Grigoryan stressed that the clauses supporting Baku's interests are defined in a more precise manner. "The clauses concerning Armenian party are inaccurately formulated, and Armenian leadership should demand precision," Grigoryan stressed, adding that Madrid principles propose phasal rather than package solutions.