July 18, 2009 - 15:16 AMT
Ardshininvestbank has lowered tariffs for money transfer to CIS countries via Contact system. Transfer rates have decreased by 3-2%, the bank's press service reports. Contact system of money transfers operates in 86 countries, having a total number of 30 thousand service branches.
In compliance with international system of money transfers, Ardshininvestbank periodically conducts actions with the aim of increasing money transfer volumes, says the bank's release.
According to first quarter results of the current year, private money transfers have increased by 16%, comprising $ 61.5 million, Besides, the volumes of private transfers are expected to make up $ 180 million by the end of 2009.
Ardshininvestbank carries out transfers via RIA international money transfer system. It currently transfers amounts via IntelExpress, Contact, MoneyGram. Migom and Quick Mail systems. In that sphere, the bank cooperates with Russian Promsvyazbank, Socgorbank, Fora a bank and Sberbank.