July 18, 2009 - 19:38 AMT
After participating in traditional presidential race in Moscow hippodrome, Presidents Dmitry Medvedev, Ilham Aliyev and Serzh Sargsyan continued communication in trilateral format. At the start of the meeting, parties expressed willingness to discuss further ways of settling NKR conflict, Kremlin press service reports. They plan to continue coordinating basic principles regarding Karabakh settlement.
Presidential races have been held in Moscow since 2004 upon the initiative of Agriculture Ministry. The first races took place on June 3, 2004 in Moscow Central Hippodrome. Annual horse races have always been attended by Russian Presidents and CIS leaders.
Unlike previous years, Presidents and other visitors are no longer allowed to offer bets as such practices are prohibited by law.