July 21, 2009 - 21:12 AMT
The Government of Armenia with the assistance of the Ministry of Education and Science has organized courses for 70 teachers from the Armenian Diaspora of 14 countries.
The event is aimed at fostering national identity. Teachers from Egypt, Turkey, Kuwait, Iraq, Syria, Kazakhstan, Lebanon, Iran, Germany, Bulgaria, Argentina and UAE are taking courses in Yerevan. Training program will be carried out in 4 different groups for teachers of Sunday schools, middle and high secondary schools and institutions for pre-school education.
Lecturers of the State Pedagogical University of Armenia after Khachatur Abovian, as well as specialists from the National Institute of Education will be engaged in conducting trainings.