July 21, 2009 - 22:17 AMT
RA National Security Council discussed three issues which are priorities in their work, Arthur Baghdasaryan, secretary of the National Security Council of Armenia, told a press conference today.
According to him, a tangible progress can be observed in the negotiations over the settlement of the Nagorno Karabakh. Mr. Baghdasaryan highlighted the fact that Armenia has been able to insist on its three principles: Nagorno Karabakh can't have a lower status than now, Armenia should have a common land border with Nagorno Karabakh and security guarantees for the people and the state of NKR. "At this point there is no point that would cause anxiety in the negotiations," Мr. Bagdasaryan said.
Mr. Bagdasaryan also emphasized that a struggle with drug addiction in Armenia is important at the moment. "Jointly with EU we have developed a program including 9 directions of work ranging from preventive measures to treatment," Bagdasaryan said, noting that in the framework of the fight against drug use 87 events will be held in Armenia between 2009 and 2012.