July 30, 2009 - 21:27 AMT
A lot was organized today at the Military Institute after Vazgen Sargsian in Yerevan, which identified the location for future service for this year graduates of military educational institutions of Armenia.
According to the colonel Michael Karapetyan, the head of the personnel department of the RA Ministry of Defense, 236 students have graduated the Military Institute after Vazgen Sargsian this year, three graduates due to illness could not attend the drawing of lots and their parents replace them in this process.
Mikael Karapetyan also informed that in accordance to the decree number 531 of Defense Minister of Armenia Seyran Ohanyan, officers graduated with gold medals and honors, as well as sons of dead warriors liberators, will be given the opportunity to choose a place of further service, while locations for other officers will be determined by drawing lots. This year 12 officers, two of them are sons of dead warriors liberators, 10 graduated with honors, including the two with gold medals are selected.