August 6, 2009 - 19:42 AMT
"Today, Armenian authorities and opposition are in a state of expectation. The main internal political development are due in autumn," Ruben Hakobyan, Head of Armenian Center for Analytical Studies told a PanARMENIAN.Net correspondent.
Internal political processes, he stressed, will mainly focus on NKR conflict settlement and Armenian-Turkish ties normalization. According to the speaker, those problems will become a breeding ground rather than a reason for political developments.
Both authorities and opposition will speculate the two issues; as a result, internal political tension in the country will gain momentum, the speaker noted.