August 6, 2009 - 20:18 AMT
Thanks to the RA National Centre for Educational Technologies, which implements the project on initiating "Activities towards Disseminating Electronic Manuals for All Armenian Schools", electronic-educational manuals are from now on available to all students in the country. The project was launched by OSI Cooperation Foundation's Armenian branch.
Within project frameworks, the 14 educational manuals available on the electronic database of the Algorithmic Languages chair of YSU Applied Mathematics faculty were replenished with new copies. Their complete packages were delivered to Armenian schools.
Thanks to the project, all schools now have electronic libraries which provide access to the 14 electronic-educational manuals.
The manuals can be downloaded from the resource catalogue page of the portal available at www.armedu.am, RA Education and Science Ministry's official Web site reports.