August 7, 2009 - 16:41 AMT
«US and Russian Presidents hold conflicting views over Transcaucasus issue,» political scientist Sergey Shakaryants told a news conference in Yerevan, noting at the same time that the current situation is advantageous to Russia.
«The day when Russian and US leaders reach common decision over Trancaucasus issue small states like Armenia will cease living,» the expert stressed.
US, according to him, favors conflicting situation in Transcaucasus, therefore it supplies Georgia with armament.
«If you have noticed, there are only two states - Turkey and Ukraine - that have ceased supplying weapons to Georgia. Opposing to Russia is the most dangerous thing for Turkey,» Armenian expert noted.