August 7, 2009 - 19:27 AMT
"Declassified material", Georgia's report on last year's South Ossetian war is based on, is a "petty forgery," Deputy Head of RF General Staff Anatoliy Nogovitsin stated, commenting on a "Report on Russia's full-scale aggression against Georgia" presented a day before in Tbilisi. In his opinion, the documents contains no unknown facts.
"No photos, showing our armored units on the night of August 7, were presented. They're just non-existent," says the General.
As Georgia asserts, August 8's Tskhinvali shelling was a response to Russian armored troops' entrance in South Ossetia a day before. Russia denies the fact, stating the entrance took place upon Georgia's launch of military offensive.
According to Nogovitsin, the report was prepared with Western PR agencies' assistance and report presentation held in the morning to gain more audience in US and Europe.
On August 6, Georgian Government presented a 190-page report on "Russia's full-scale aggression against Georgia", which includes declassified material published in Georgian and English.
According to Tbilisi, the documents are meant to testify to Georgia's intentions to avoid war, yet "was unable to stick to its plans because of Russia's intervention".