August 7, 2009 - 21:29 AMT
OSCE Minsk Group dealing with NKR conflict settlement cannot exert pressures on either Armenia or Azerbaijan, OSCE MG American Co-Chair Matthew Bryza announced in Tsahkadzor during "Euroforum". "As mediators, we can only propose several variants for conflict settlement. Decisions are taken by conflicting parties. What mediators want is peace, which cannot be achieved without any concessions by either of the parties. It is now important to find a balance between the two basic principles, i.e. territorial integrity and nation's right to self-determination. Nagorno Karabakh should certainly have its status which will be determined through referendum. Such requirement is included in Madrid Principles," American diplomat said.
As a first step, the co-chair stressed the importance of returning to Azerbaijan several regions which form a security zone around NKR. The other regions, according to him, should be returned in five years' time. "To avoid military operations, we also insist that thunder runs be withdrawn. To discuss possibilities of concluding peace agreement, we have to wait several month till negotiations are over," Bryza stressed.
This is the American diplomat's last visit in the status of OSCE MG Co-Chair. According to media reports, Bryza may be appointed as US Ambassador in Azerbaijan.