August 7, 2009 - 21:45 AMT
"Peacekeepers on NKR-Azerbaijan contact line will have their personal weapons to protect themselves from possible attacks," OSCE MG American Co-Chair Mathew Bryza announced in Tsahkadzor during "Euroforum". "They are to decide which countries can act as peace-keepers. Each conflicting party has the right to veto a peace-keeping country's mission on contact line," he stressed.
As regards concessions by Armenia or Azerbaijan, American diplomat noted that mediators succeeded in their efforts to subdue Baku's threats on resorting to military operations. "You cannot be aware of the concessions to be made by Azerbaijan, but make no doubt that they are less serious in comparison with those to be made by Armenia," he stressed.
In the meantime, the Co-Chair said that US is not going to oust Russia from South Caucasus. "Russia will always form part of Caucasus, and always participate in any decision concerning politics and energy sphere," he stressed.