August 10, 2009 - 19:40 AMT
Armenian youth judo team finished its performance in world championship organized in Budapest, Hungary, on August 6-9. None of the five Armenian judoist brought medals. Only two of them - David Azaryan (weight class: 60 kg.) and Mher Tavakalyan (weight class: 73 kg.) were awarded the fifth prize. All others quit the tournament at earlier rounds.
Armenian judoists' delegation headed by coach Martin Sargsyan returned to Yerevan on July 10, RA Judo Federation reported to a PanARMENIAN.Net correspondent.