August 11, 2009 - 19:12 AMT
"I have long said that Matthew Bryza must be declared persona non grata in Armenia", Hayk Babukhanyan , leader of the Constitutional law union told a press conference in Yerevan today. "When an Armenian politician criticizes his country, it is one thing, but criticism of a foreigner is disrespect to the state", Hayk Babukhanyan said. "Foreigners should not allow themselves extra things" Babukhanyan said.
"According to Madrid principles, some land will be returned to Azerbaijan, and we will receive the independence of Nagorno Karabakh Republic instead, " Hayk Babukhanyan said, adding that if the parties seek a peaceful settlement, they will have to make some concessions.
"Azerbaijan wants to get the regions and only then to hold a referendum, but Armenia - vice versa. The final decision on the status will be adopted by Karabakh ", Babukhanyan stressed. He mentioned, that if the parties are imposed a certain model of behavior, then it is more like a "road map" having all steps planned.