August 14, 2009 - 13:04 AMT
Armenian National Congress (ANC) resumes its Friday marches and protest rallies. In particular, Congress has today released a statement which runs as follows:
"As long as Nikol Pashinyan is kept in detention, we'll do our best to make his presence felt and words heard by all citizens."
In their statement, activists also say that youth will start Friday marches and rallies, initiated by Niikol Pashinyan. "Realizing that Armenia's salvation depends on one person, and that person is each of us, we declare of our intention not to yield to any force. Our victory is inevitable. And hence - 1+1+1+1+1+1+…," runs the release.
«During the July 12 opposition meeting, RA first President Levon Ter-Petrosyan announced that the next protest rally was due on September 18. In the meantime, he didn't rule out possibility of interim meetings.»
One of active participants of March 1, 2008 incidents, «Haykakan Zhamanak» newspaper's Editor-in-Chief Nikol Pashinyan gave himself up to law enforcement bodies on July 1, 2009. Activist was subsequently arrested and sent to «Yerevan-Knetron» penitentiary.
Dissatisfied with February 19, 2008 election outcome, opposition organized meetings in the center of Yerevan. On March 1-2, protests headed by first President developed into disorders, resulting in the death of 10 individuals.