August 17, 2009 - 14:32 AMT
Hacker attacks against Armenian Web sites continue. The new victim was RA Football Federation's (FFA) official Web site which was broken by a group of cyber attackers introducing themselves as Iraqi hackers.
The site did not operate on August 16, but on August 17, the problem was resolved, FFA reported to a PanARMENIAN.NET reporter.
"Such hacker attacks are not something new to us. We encountered a similar problem last month when hackers left notes in French. But then too, everything was rapidly resolved," FFA press secretary George Matevosyan said.