August 19, 2009 - 21:33 AMT
Public Services Regulatory Commission (PSRC) of Armenia approved a new tariff plan for the Interconnect services between network operators of Armenia at the meeting today, which will enter into force on January 1 of 2010.
All operators are pledged to reduce price for Interconnect from 10 to 60 per cent by January 1 2010, and starting from July 1, 2011 all operators should introduce a unified tariff at 11.4 AMD. Within the same interval the tariff for termination of calls from mobile to fixed network is scheduled to bring from 9.72 to 9 AMD.
The price per minute for international calls from mobile network will reach 12 cents and will take effect from January 1, 2010. Exchange rates will be calculated on the last day of the month in accordance with the RA Central Bank's rate of that day.