August 19, 2009 - 23:21 AMT
A senior rank manager of the Iranian national company for production and distribution of petroleum products Seyed Hassan Kassem-zadeh , responsible for construction of the Tabriz refinery Shaharyar, told a "Mehr" reporter that the production of the new plant will be supplied to Armenia and a number of other countries in Central Asia and Caucasus.
According to Seyed Hassan Kassem-zadeh, petroleum products received at the "Shaharyar" will meet the Euro 5 environmental standards.
Seyed Hassan Kassem-zadeh touched upon the issue of the research work in the framework of construction of the Yeraskh-Tabriz pipeline. After completing the construction of the new refinery in Tabriz the export of refined products, gasoline and diesel fuel, will become possible to countries of Central Asia and Caucasus, including Armenia, Iran.ru reports.