August 24, 2009 - 13:06 AMT
The French Thales company will help the Armenian Armavia and the Russian Aeroflot to prepare "Superjet-100" for operation, Ekaterina Petrova, representative of the company said.
"Our company will help Aeroflot and Armavia to prepare the commissioning of the aircraft Sukhoi Superjet-100, representative of Thales said. We will also help the "Sukhoi Civil Aircrafts" company to get the Russia's civil certification, and then the certification of the European Aviation Safety Agency.
As it was reported earlier Aeroflot and Armavia will be first airlines to receive serial Superjets, which is expected in early 2010, Itar-Tass reports .
"The Sukhoi Superjet 100 program is one of the major projects of Thales in Russia. The French group provides a full set of on-board radio-electronics, including devices to display information in the cockpit, an integrated modular platform of on-board radio-electronics, communications, navigation and surveillance.
Armavia, a member of the International Air Transport Association, have 250 flights a month to over 30 destinations in the CIS countries, Europe and Middle East. In 2008, the airline carried almost 647,000 passengers. Air fleet consists of the company has aircrafts of A-319 (3), A-320 (2), IL-86, TU-134 types.