August 24, 2009 - 20:53 AMT
Georgia's secession from CIS does not particularly affect Armenia in political sense, Caucasus Institute Director, political scientist Alexander Iskandaryan told today a news conference in Yerevan. «If Armenia were sensitive to such changes, it would have experienced its consequences last year following the five-day war. But Armenia has already learned to survive despite Russian-Georgian relations being bad,» the expert noted.
On August 14, 2008, Georgian Parliament adopted a resolution on denouncing CIS Treaty (drawn up on December 8, 1991 and ratified by Commonwealth members on January 22, 1993), the CIS Resolution and the Economic Alliance Treaty (September 24, 1993).
On August 18, 2008, Georgian Foreign Ministry notified CIS committee on the resolution. Under Article 9 of the Resolution, organizations withdraws from membership within 12 months following written notification. Thus, on August 18, 2009, Georgia officially seceded from CIS.