August 29, 2009 - 16:18 AMT
Inhabitants of Armenian village of Bavra (Shirak region) can, in the near future, proceed with their agricultural work on the lands where we prohibited entrance of Georgian frontier troops. Two days ago, RA Vice Premier convened a working discussion over the recent incident on border, Koryun Sunbulyan, community governor of Bavra village told a PanARMENIAN.Net reporter. "During the meeting, I was informed that Georgian Co-Chair of Armenian-Georgian demarcation committee was removed from post. Thereafter, the Georgian side invaded the village, violating the agreement," Head of rural community said.
Georgian side, according to him, argued the decision by the 1947 agreement which stipulates that certain land plots belong to Georgia. "But under the 1927 agreement, our village belongs to Armenia. Besides, in early 1990s, village inhabitants were given ownership certificates entitling them to use those lands as their property," Sumbulyan stated.