August 29, 2009 - 18:01 AMT
On August 31, US Embassy in Armenia will set up condolence book for Senator Edward Kennedy. Anyone wishing to express condolence may visit Embassy Monday, August 31, from 10:00-17:00.
Senator Edward Kennedy, last of 3 Kennedy brothers, passed away on August 26, at age 77. Edward Kennedy was US Senator since 1962. He was Chair of Senate Committee on Health and Education.
Edward's eldest brother - US President John Kennedy - was assassinated in Dallas on November 22, 1963. Middle brother - Senator and Justice Secretary Robert Kennedy - was murdered in 1968 during presidential campaign.