September 1, 2009 - 21:43 AMT
On September 2, Nagorno Karabakh Republic celebrates 18th anniversary of its independence. Early in the morning, RA and NKR Presidents Serzh Sargsyan and Bako Sahakyan will lay flower wreath on the memorial to their national heroes, a PanARMENIAN.Net correspondent reports from Stepanakert. A military parade scheduled for midday will be followed by a solemn meeting dedicated to independence day.
Outstanding public and political figures from Armenia and guests from abroad have arrived in NKR capital to participate in celebrations.