September 2, 2009 - 22:51 AMT
"The documents signed between Armenia and Turkey are difficult to classify unequivocally favorable for Armenians, as they have items that may give rise to various comments," Ruben Melkonyan , Yerevan State University lecturer of Turkic at the Turkic philology Chair said a press conference today in Yerevan.
According to Melkonyan, this is a document on establishing interstate relations, so there must be certain concessions on both sides. "The paper has two items that are not favorable for the Armenians, in particular paragraph that the parties recognize the territorial integrity of each other, in other words, Armenia recognizes Turkey's borders," turkologist noted. According to him, when states establish relations, they bilaterally recognize the borders of each other.
On the other hand, according to him, there is a question of historical territories, which is very important for Armenia. "This is an integral part of Armenian identity, we must keep the idea of returning the lands," Mr. Melkonyan said.
According to him, the second problematic issue is the issue of the intergovernmental commission to discuss historical facts. According to Mr. Melkonyan, the language and wording seem softened, but one should bear in mind that the Turkish scholars necessarily will bring to discussion the question of Genocide . "In any case, I am sure that none of the Armenian scientists will discuss the issue of genocide," Ruben Melkonyan said.