September 3, 2009 - 18:16 AMT
Armenakan Organisation expressed its protest against secrecy athmosphere negotiations between Armenia and Turkey are conducted in, resulting in conclusion of preliminary protocols.
Organisation expressed its agreement with RA Ramkavar Azatakan Party's statement, reading, " before the process was started by RA President, public discussion with participartion of analytical and polictical organisations shoudld be initiated" and a single Armenian-Turkish relations'concept worked out based on discussion results.
Armenakan Organisation is a follower of Armenakan Political Movesment ideology. The movement was founded in 1885.