September 11, 2009 - 13:55 AMT
Azeri media publications that "Armenian military launched an attack in Aghdam direction, as result of which 5 Armenian soldiers were killed" are untrue, RA Defense Minister's spokesman, colonel Seyran Shahsuvaryan told PanARMENIAN.Net.
In an interview with vesti.az, military expert Uzeir Jafarov could not explain why the Azeri side announces the number of killed if no dead bodies were found. "Any attack results in losses," he dodged.
"Jafarov and the Azeri media made a regular cheap attempt to boost morale of the army and destabilize the region," colonel Shahsuvaryan said in his statement.
This can be easily proved by the photo which was posted on vesti.az website and described as "dead Armenian soldier." The fact is that this is the photo of a dead Georgian soldier killed during the 2008 war between Georgia and Russia. This photo was earlier posted on the website of Russian communist party at http://kprf.ru/international/59203.html.