September 16, 2009 - 17:01 AMT
Agreements signed in Soviet times between Armenia and Georgia to determine the border, have no legal force. Today, Yerevan and Tbilisi cannot determine the Armenian-Georgian border, relying on these agreements, " Vahe Sargsyan , expert of the analytical Mitk center told journalists in Yerevan today.
"A question arises: based on which agreement should Armenia and Georgia agree over the Armenian-Georgian border? On November 6, 1921, Armenia and Georgia signed an agreement on demarcation of the border, but since the two countries were not subjects of international law, contracts and agreements concluded in the Soviet era, including this contract, have no legal force, " the expert said.
In addition, Vahe Sargsyan recalled that after independence, the Supreme Council of Georgia declared that did not recognize the contracts and agreements on the demarcation of borders concluded in Soviet times. "Today, when the parties negotiate over the Armenian-Georgian border the treaty of 1921 cannot serve as a basis for determining the border with Georgia," the expert said.
According to him, Yerevan and Tbilisi, during possible conclusion of a treaty on border demarcation should take as a basis proposals of the Paris peace conference. "This report says that if Armenia and Georgia before signing the Sevres peace treaty are not able to implement suggestions of the report, the issue of the Armenian-Georgian border should become a matter of the League of Nations. It turns out there have been no clearly defined boundaries between Armenia and Georgia for 20 years.
Since the legal successor of the League of Nations is the UN, the proposals of the Paris Peace Conference must become the agreement, defining the Armenian-Georgian border," Vahe Sargsyan said.
The Paris Peace Conference was convened after the First World War in 1918. The outcome of the conference was the Treaty of Sevres, according to which Armenia received back western vilayets of Turkey and Kars region. Then, on the initiative of U.S. President Woodrow Wilson the League of Nations was established, which formally ended its existence in 1946 in connection with formation of the UN. However, actually the League of Nations ceased its operations in 1939.