September 17, 2009 - 00:04 AMT
In response to ARFD faction leader Vahan Hovhannisyan's question during parliament's Q&A session, Armenian FM Edward Nalbandyan reiterated his willingness to participate in parliament hearings on Protocol ratification,
Minister stressed that he was familiar with Dashnaktsutyun's proposal. "Armenia and Turkey have already conducted talks on elaborating Protocols, and it would be very strange if American side makes claims for introducing changes in preliminarily signed documents. Never take diplomatic talks for wall tennis," Mr. Nalbandyan stressed.
With regard to MP Shirak Tadedvosyan's being denied entrance to Georgia, Minister said that the problem had been discussed during his recent meeting with Georgian FM, and Georgian currently considers the problem. "I don't think any problem with Georgia is impossible to resolve through negotiations," he stressed.