September 22, 2009 - 20:25 AMT
On September 19, ceremonial opening of khachkar, symbolizing RA-Catalonian friendship was held at the square adjacent to Barcelona Royal Palace.
The event organized on the initiative of Armenia's Friends public organization, headed by RA citizen David Hambartsumyan, was consecrated by the Vicar of Armenian Catholic Church in Spain and Portugal, Sasun Zmrukhtyan. The event was attended by Catalonia National Council Chairmen, personal representative of Barcelona Mayor, RA Consul in Barcelona Mher Badalyan and around 500 Armenians residing in Barcelona.