September 24, 2009 - 20:15 AMT
President of the Islamic Republic of Iran, Mahmoud Ahmadinejad made his usual criticism of the existing world order and international political institutions. Addressing the general debate in the framework of the 64-th session of UN General Assembly, the Iranian leader said that "political and economic structures created after the World War II and based on the desire to dominate the world, failed to ensure justice and lasting security."
He described as "unacceptable" the situation when the UN and the Security Council, whose decisions must represent all the countries and governments through the most democratic methods of decision-making, are subordinate to several governments and serve their interests".
Iran's president criticized Israeli and the U.S. policies. In particular, Ahmadinejad accused the "Zionist regime" in "inhumane policies in Palestine," in usage of "force and coercion," in denial of Palestinians' legitimate right to self-defense. "
Ahmadinejad accused the U.S. in military intervention in the affairs of other states under the pretext of combating terrorism or drug trafficking, citing as an example the situation in Iraq and Afghanistan.
According to him, these actions resulted in "abounding the illegal manufacture of drugs, increased terrorism, thousands of people killed, infrastructure destroyed, severely affected regional security." "Those who created the current disastrous situation, continue to blame others,"  he said, the press service of the UN reports.