September 25, 2009 - 16:44 AMT
Miatsum ('Unification') Movement organized a protest rally in Yerevan today against signing of the Armenian-Turkish Protocols. As a PanARMENIAN.Net correspondent reports, some 150 people with placards: "Not to Armenian-Turkish protocol", "Stop the anti-Armenian process" gathered near the monument to Myasnikyan. According to a Miatsum movement member Zhirayr Sefilyan, Armenians have nothing to ask the Turks, it is Turkey indebted to Armenia.
"Signing of the protocols will lead to a new genocide. The current situation is a result of the internal political situation in Armenia, and the authorities are to be blamed for it. The government must respect the people and we are confident that most of the Armenian people are against the signing of these Protocols. This is not a solution to the problem that does not begin and end on October 14. We must find a way out of this deadlock, but the authorities should consider how to explain and justify themselves to the people ", Mr. Sefilyan said.
The protesters handed a letter of protest to the Ambassador of France in Armenia to send it to the president of France, Nicolas Sarkozy. The protesters went to the embassies of Russia and the United States, where similar letters will be passed to ambassadors to send them to the presidents.