September 29, 2009 - 16:49 AMT
With support of the Interstate Humanitarian Cooperation Fund in the cities of Ukraine a special tour of Youth Orchestra of the Commonwealth started in the CIS countries.
According to the "Commonwealth News" news channel, the orchestra performed on September 28 in Kiev, and before that in Odessa. The next stops of the tour is in Minsk, Moscow and Chisinau. In each city, besides classical melodies music of national composers will be performed as well .
The concert of the Commonwealth Youth Orchestra will be held on October 6 in Yerevan conducted by Sergey Smbatyan, Armenia's State Youth Orchestra's conductor. The program includes works by Khachaturyan, Gershwin. Well-known pianist Miroslav Kultyshev will arrive in Armenia to take part in a concert.