September 30, 2009 - 20:40 AMT
EU Special Representative for South Caucasus Peter Semneby hopes that by the end of the year concrete results will be achieved in the process of peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
"The European Union supports the work being conducted by the three co-chairs of the OSCE Minsk group and praises the increased efforts of the sides to try to get their positions closer to an agreement," mentioned in the press release as a result of Semneby's visit to Azerbaijan.
As part of his regular consultations with the Azerbaijani authorities, the EU Special Representative Peter Semneby met during his visit to Baku with President Ilham Aliyev and Foreign Minister Elmar Mammadiyarov.
During his visit, the EUSR also discussed with his Azerbaijani interlocutors the Turkish-Armenian normalization process and its implications for Azerbaijan.
"The EU has welcomed the agreement between Turkey and Armenia to start internal consultations on the bilateral protocols. The EUSR outlined with his Baku interlocutors the EU's vision of the South Caucasus, where the opening of all borders would enhance peace, security and stability and permit the region to develop its full economic potential," trend.az cited Peter Semneby as saying.