October 5, 2009 - 18:30 AMT
"Initial Protocols are not subject to change. Should Armenia make such proposal, process will be delayed for 2 more years, forcing us to start everything from scratch," RPA Vice Chair Razmik Zohrabyan told a news conference in Yerevan.
After Armenian and Turkish Foreign Ministers sign Protocols on October 10, documents will be pending ratification by both countries' parliaments, he finds. "Armenia's ruling coalition has already expressed support for current Armenian-Turkish process and if consequences deriving thereof harm country's interests, coalition will be responsible for that," speaker stressed.
Hence, " Parties will probably reach a confidential oral agreement for Protocols to be first ratified by Turkish Parliament," Mr. Zohrabyan told a PanARMENIAN.Net reporter.