October 6, 2009 - 22:52 AMT
At today's parliamentary sitting, Heritage Parliamentary Faction Secretary Larisa Alaverdyan criticized distorted Artsakh maps published by RA Media, noting that current maps include only the territory of ex-Nagorno Karabakh Autonomous Region along with Shahumian, which contradicts the Constitution as well as art. 2 of NKR Law on "Administrative and territorial division".
According to Alaverdyan, recent interview of RA President Serzh Sargsyan with Vesti Russian TV channel suggests the above to be many year's policy of Armenian authorities, and not media mistake.
Heritage Parliamentary Faction Secretary Larisa Alaverdyan urged RA government to stop infringement of NKR people's rights for territorial integrity and self determination, observe international norms, establish international contractual relations with NKR and acknowledge NKR independence, thus contributing to its international recognition.
These actions will preclude any claims to NKR safety and territorial integrity, Alaverdyan concluded.