October 7, 2009 - 20:21 AMT
Eastern Partnership initiative is aimed at promoting cooperation among 6 post-Soviet countries and establishing dialogue among member states for strengthening security, Eastern Partnership Czech coordinator Miloš Lexa told a PanARMENIAN.Net reporter during a news conference in Yerevan. "We realize that there is a conflict between Armenia and Azerbaijan, and such policy is aimed at trying to find long-term solutions," European diplomat said.
Czech Republic, he said, viewed Eastern Partnership as a key issue. "We'll try to convince our EU colleagues that Eastern Partnership will not be effective without tangible and concrete results," Lexa said.
With regard to establishing minimal ties with unrecognized states, he said the issue will not be put to discussion for now, since there was no concrete response.