October 7, 2009 - 21:09 AMT
Turkey's Supreme Court of Appeals on Wednesday cleared ways for compensation claims against author Orhan Pamuk for saying "30,000 Kurds and 1 million Armenians were killed on this soil." Pamuk's remarks were published by a Swiss magazine in 2005.
In May 2009, the Supreme Court overturned the local court ruling upon an appeal by plaintiffs and ordered a new trial.
The Istanbul court reheard the suit and rejected the case once again. However, the Supreme Court reversed the judgment after the plaintiffs went for another appeal. Supreme Court judges also refused Pamuk's request for revision of decision.
Pamuk had said in his request that the court should consider the consequences if every Turkish citizen had right to sue him. The Istanbul court will have to hear the suit once again, Anatolian News agency reported.