October 9, 2009 - 18:02 AMT
The Nobel Committee has acknowledged Barack Obama's "extraordinary efforts to strengthen international diplomacy and cooperation between peoples."
Oslo Committee has particularly hailed his efforts at dialogue, highlighting their importance in resolving major issues of today, such as disarmament, the climate and human rights.
US President has deserved award for giving the world "hope for a better future", says the Committee release.
Nobel Peace award, comprising USD 1.5 million, will be bestowed on President on December 10, Golos Armenii reports.