October 9, 2009 - 19:41 AMT
Demonstrators held rally at Presidential residence in Yerevan protesting against preconditions (Photo spread)
Over 20 000 demonstrators participated in a protest rally at Presidential residence, chanting "No to Protocols", "No Concessions to Turkey", "No to Preconditions". According to PanARMENIAN.Net reporter, ARF Dashnaktsutyn representative Vahan Hovhannesyan delivered a statement, urging RA President to refrain from ratification of Protocols, posing a threat to national security. He added that in case documents are ratified, ARFD will continue with protest rallies and, in case of necessity, initiate the process of power change.
ARFD Supreme Body representative Armen Rustamyan read out the statement, specifying that RA external policy deviated from its course and poses threat to Armenia's national security and future. The statement was further presented to Head of RA Presidential Staff Karen Karapetyan.
Head of RA Presidential Staff emphasized that demonstrators' demands "will be taken into consideration", adding that the statement will be submitted to the President.
At the moment, demonstrators are marching in the direction of Tsitsernakaberd Genocide victims' memorial. The number of rally participants keeps increasing.