October 12, 2009 - 19:27 AMT
The famous American GLOBAL FINANCE journal has recognized "Converse Bank" CJSC as "Armenia's Best Bank of 2009 in Foreign Currency Exchange for 4 years' running" the banks press service reports.
The award-giving ceremony took place on October 6 in Istanbul. The editor in chief, Mr. Joseph D. Giarraputo himself handed the prize to Tigran Davtyan, Acting Executive Director of "Converse Bank".
This is the sixth time the journal recognizes Bank as the best in Armenia.
The editorial and analytical group of the American GLOBAL FINANCE studies and elects agents from the countries in the given region, which perform foreign currency trading. Moreover, election criteria include transaction volumes, market position, service quality, competitive prices and availability of new technologies.