October 12, 2009 - 20:05 AMT
The very fact that RA authorities did not demand serious guarantees from international community that that Turkish policy will remain unchanged in future led to Turkish side's attempts to breach its commitments, Heritage faction leader Stepan Safaryan told a PanARMENIAN.Net reporter.
At that he noted that Protocol signing in Zurich clearly showed that Armenia and Turkey's fate was determined by international community and not the countries themselves.
Safaryan also said that Heritage party's managing board was planning to hold discussions on October 11-13, and thereafter declare its position and further steps depending on political situation. Party will «very probably raise a question on government's resignation,» said Heritage faction leader.