October 13, 2009 - 16:39 AMT
The II International Festival of Youth Creativity of the Commonwealth of Independent States (CIS) "Commonwealth of talents - 2009" opened in the capital of Kabardino-Balkaria republic. The festival is organized with support of the Interstate Fund for Humanitarian Cooperation of CIS countries. As the press office of the fund reports, more than 200 young talents from 9 CIS countries: Armenia, Azerbaijan, Belarus, Kazakhstan, Moldova, Russia, Tajikistan, Uzbekistan, Ukraine and Georgia are participating in the festival.
During the festival, which will last five days, contests, competitions, concerts, Elbrus climbing will be organized. As part of the Festival scientific conference "CIS: Year of Youth and Youth in the Year of Science and Innovation" , exhibitions of scientific-educational, innovation and social projects the CIS youth will be held.