October 15, 2009 - 18:47 AMT
The Armenian government on Thursday satisfied requirements of environment protection public organizations to prevent passing of 24 hectares of the Jrvezh forest park territory to municipal authorities. RA Prime Minister Tigran Sargsyan said that decision was just. According to him, the RA NAS president expressed anxiety in connection with the possible alienation of the territory and sent a letter to the government asking to re-unite this territory to the total Jrvezh forest park. "This decision, in fact, restores justice," Tigran Sargsyan said.
In September, civil society representatives called upon the environment minister Aram Harutyunyan to reconsider the decision N 684 of July 18, 2009, under which the land, planted with a unique pine forest, was allienated from the whole park. Activists insisted, that the decision of the ministry was demonstartion of corruption and had to be abolished.