October 15, 2009 - 21:19 AMT
Everybody is exerting efforts to carry Turkish-Armenian relations to an unreturnable process, Turkish President said during a reception in honor of Armenian President Serzh Sargsyan after the soccer game between national teams of the two countries in the northwestern province of Bursa on Wednesday.
Gul said that they recorded an important development in Turkey-Armenia relations in the last two years.
When recalled of the problems in the region, Turkish President said that it was necessary to consider Caucasus as a whole, and he stressed the importance of cooperation.
Commenting on Nagorno Karabakh issue, he said that the issue was taken up on the highest level, adding that situation was different from what it was 2 years ago, World Bulletin reports.