October 16, 2009 - 21:18 AMT
Union of Armenians of Russia plays an important role in providing medical assistance to the Armenians living in Russia, Professor Arnold Adamian said during a round table in Yerevan today. According to him, around 2000 Armenians have been examined for free by the best specialists in Russia. There are many doctors who go to villages to help those who need medical assistance.
As the academician of the Department of Natural Sciences of the RA NAS Vilen Hakobyan said, "Turkey is trying to drive a wedge in relations between Armenia and Diaspora. We must do everything to prevent it".
He also touched upon cooperation between Armenia and Russia in education sphere. "We have to do a lot to preserve the Armenian language of in the Armenian schools in Russia, as well as to return the Russian language to our schools," the academician said.