October 17, 2009 - 17:31 AMT
On October 22-November 4, Hague will host a retrospective presentation of Armenian films on the occasion of the 25th anniversary of Abovian Armenian Cultural Association.
Dutch audience will have the chance to watch Color of Pomegranate by Sergei Parajanov, Border by Harutyun Khachatryan, Calendar by Atom Egoyan and Komitas by Don Askarian.
Festival program will include the best classical and experimental documentaries and live action films by directors from Armenia and Diaspora, organization's press centre reported to PanARMENIAN.Net.
The Armenian Cinema Festival has been made possible by National Cinema Center of Armenia and Golden Apricot International Film Festival.