October 21, 2009 - 22:04 AMT
Protocols of the normalization of Armenia-Turkey relations are submitted to the parliament of the country, but Turkey's legislature before ratification of these documents will wait until Armenia withdraws its troops from the 5 regions of Nagorno-Karabakh, Sinan Ogan , chairman of the Turkish Society for International Relations and Strategic Analysis (TURKSAM) told a PanARMENIAN.Net reporter.
"Today the foreign minister of Turkey Ahmet Davutoglu addressed the Parliament and presented the Protocols. But still, without resolution of the Karabakh issue the Turkish parliament would not ratify these documents, " the Turkish expert said, adding that Ankara will wait for concrete steps from Yerevan towards Karabakh.
Commenting on the statement of the Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Tina Kaydenau that the U.S. adheres to position that the Armenian-Turkish relations should be normalized without preconditions according to a reasonable time-table, Sinan Ogan said that, despite these statements, Ankara yet has preconditions for Yerevan, especially now, during the "crisis of flags" between Azerbaijan and Turkey.